Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Czy terminal do płacenia kartą się opłaca?

Kartami płacimy coraz częściej i coraz więcej. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku wydaliśmy w ten sposób prawie 17 miliardów złotych. W ciągu czterech lat wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła dwa i pół raza.

Klienci płacący kartami płatniczymi wydają więcej pieniędzy niż ci, płacący gotówką. Aby skorzystać na tej prawidłowości i zainstalować w swoim punkcie terminal do obsługi kart płatniczych trzeba zgłosić się do jednego z sześciu działających w Polsce agentów rozliczeniowych:

 

  • Bank Pekao SA
  • eCard
  • Elavon (CardPoint)
  • eService
  • Polbank
  • Polcard

 

Niełatwo wybrać najlepszą ofertę. Na stronach internetowych agentów próżno niestety szukać cenników. Stawki są ustalane indywidualnie, na podstawie wysokości obrotów, branży, w jakiej działa zainteresowany a nawet lokalizacji jego punktu.

ZOBACZ TAKŻE:
Poczta walczy o bezprowizyjne płatności kartami dla klientów
Zależą też od zakresu usług, jakie chcemy oferować - mając terminal możemy nie tylko realizować płatności kartą, ale również przykładowo doładować telefon komórkowy na kartę czy oferować cashback, czyli wypłacać gotówkę, jak w bankomatach.

Kontaktując się z firmami obsługującymi transakcję trzeba zostawić swoje dane kontaktowe i podstawowe informacje na temat działalności. W ciągu kilku dni kontaktuje się z nami przedstawiciel handlowy z ofertą. Ofertą, którą - o czym trzeba pamiętać - można, a nawet trzeba negocjować.

Za co będziemy płacić?

Przedstawiciel operatora płatności powinien podać nam ceny za:

  • dzierżawę terminala
  • prowizję od każdej transakcji
  • koszt połączenia, potrzebnego do autoryzacji

Mając w garści oferty kilku firm, można zacząć negocjacje dwóch pierwszych pozycji i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Koszty obsługi płatności kartami sukcesywnie spadają, ale warto się potargować.


źródło: NBP

Dzierżawa terminala to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kwota zależy przede wszystkim od modelu urządzenia i od tego czy jest przenośny.

Prowizje wahają się od 1 do około 4 procent, w zależności od branży. Najniższe płacą sklepy, największe - restauracje czy hotele.

ZOBACZ TAKŻE:
American Express rusza w Polskę
Koszty połączeń zależą od operatora telekomunikacyjnego z jakiego korzystamy. Połączenia autoryzacyjne mogą być realizowane przez łącze internetowe, stacjonarną linię telefoniczną lub komórkę.

Czy warto? Warto!

Wszytko wskazuje na to, że prowadząc punkt handlowy lub usługowy warto zainwestować w obsługę kart płatniczych. Polacy - jak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego - mają w portfelach 31,1 miliona kart płatniczych. Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku płacili nimi 317,6 miliona razy.


źródło: NBP

Za liczbą wydawanych przez banki kart proporcjonalnie, czyli równie szybko, rosną kwoty, jakie Polacy kartami wydają. W pierwszym kwartale wydaliśmy w ten sposób w sumie 16,98 miliarda złotych.


źródło: NBP

A trzeba pamiętać, że wynik pierwszego kwartału jest najsłabszy w skali całego roku. Po gorączce świątecznych zakupów z końca poprzedniego roku Polacy gospodarują swoimi pieniędzmi nieco oszczędniej. Można zaryzykować tezę, że przez trzy ostanie miesiące tego roku Polacy wydadzą kartami grubo ponad 20 miliardów złotych.

Raport Money.pl
KNF zaatakuje karty kredytowe. Będzie nowa rekomendacja
Nasze zadłużenie na kartach to już niemal 13 mld zł. Przez rok urosło o 40 proc. Czy to bomba z opóźnionym zapłonem?

Czytaj w Money.pl
msp, usługi, karta, firma, handel, termina płatniczy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
JerzyGutowski
188.146.98.* 2017-09-19 13:40
To jest jakieś pytanie retoryczne? W dzisiejszych czasach mało powiedziane, że terminal się ''opłaca'', to jest podstawa każdego szanującego się przedsiębiorstwa. Czy to dużego czy małego. Ja u siebie mam terminale top cardu i nie ma z nimi absolutnie żadnych problemów. Więc jeśli się zastanawiasz czy i jakie terminale wybrać to najlepiej skontaktuj się z top cardem.
MariaG
188.146.161.* 2017-09-11 10:33
Terminal do płacenia kartą oczywiście bardzo się opłaca. W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada kartę i dużo wygodniej się nią płaci. Sama przekonałam się o tym w moim gabinecie, liczba klientów zwiększyła się dosyć szybko. Postawiliśmy na terminal TopCard, ceny bardzo ok, bezawaryjny, długość umowy też spoko. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni.
katmar
188.146.101.* 2017-09-06 11:17
Jasne, że się opłaca! W dzisiejszych czasach posiadanie terminala to powinna być norma. Ja w swoim sklepie posiadam terminal i to bardzo ułatwia życie. Większość ludzi teraz płaci kartą... Na dodatek możesz mieć w nim również opcję doładowywania telefonów. Taką opcje posiada Top Card (ja z korzystam z ich terminali) i ogólnie polecam tą firmę, niskie ceny, sprawna obsługa klienta. Poniżej link do ich oferty:

https://www.topcard.pl/pl/oferta.html
Zobacz więcej komentarzy (175)