Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusz pracy
01.05.2012 09:21

Fundusz Pracy dla związków zawodowych i pracodawców

Przekazanie Funduszu Pracy w zarządzanie związkom zawodowym i pracodawcom przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje PSL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przekazanie Funduszu Pracy w zarządzanie związkom zawodowym i pracodawcom przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje PSL - wynika z nieoficjalnych informacji.

Na zdjęciu szef PSL Waldemar Pawlak.

Według Polskiej Agencji Prasowej w pakiecie społecznym Stronnictwa _ Z myślą o rodzinie _ ma znaleźć się propozycja przekazania Funduszu Pracy w zarządzanie partnerom społecznym: związkom zawodowym i pracodawcom.

_ - Nie chcę ujawniać szczegółów. Pracujemy nad rozwiązaniami, które dawałyby możliwość efektywniejszego wykorzystania środków Funduszu Pracy. W obecnej formie prawnej środki Funduszu Pracy na aktywną walkę z bezrobociem są blokowane przez ministra finansów, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom na rynku pracy _ - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Kosiński podkreślił, że już w poprzedniej kadencji minister pracy z PSL Jolanta Fedak wnioskowała do ministra finansów Jacka Rostowskiego o odblokowanie środków z Funduszu Pracy. _ - Podobne starania czyni teraz minister Kosiniak-Kamysz. W tej chwili zależy nam, aby środki z Funduszu Pracy zostały uruchomione. Dzięki temu można przeciwdziałać chociażby rosnącemu bezrobociu wśród młodych ludzi _ - zaznaczył rzecznik Stronnictwa.

Fundusz Pracy (FP) to państwowy fundusz celowy, który działa od 1 stycznia 1990 r. Zasady opłacania jego składek ujęte zostały w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem Funduszu jest łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia.

Pieniądze z FP przeznaczone są przede wszystkim na zasiłki dla bezrobotnych, dodatki aktywizacyjne oraz programy przeciwdziałania bezrobociu. Obowiązkowa składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Według danych ministerstwa gospodarki w latach 2009-2010 wsparcie z Funduszu Pracy uzyskało około 1,5 mln bezrobotnych, w tym na staże skierowano ponad 550 tys. absolwentów, z czego ponad 52 proc. znalazło zatrudnienie. W tym okresie utworzono także ponad 240 tys. nowych miejsc pracy, z czego 140 tys. bezrobotnych rozpoczęło działalność gospodarczą.

Kosiński pytany, czy ludowcy w ten sposób chcą konkurować z lewicą, odpowiedział: _ SLD maszeruje, Palikot lansuje się w Sali Kongresowej, my pracujemy nad ustawami w ramach pakietu społecznego _.

Czytaj więcej o propozycjach PSL
W tej ustawie Polską wciąż jest Ludowa Nowe zasady dotyczące autoryzacji, doprecyzowanie definicji sprostowania oraz skrócenie terminu jego publikacji - to niektóre z zapisów projektu.
"Na tym państwo nie może zarabiać" W obecnej sytuacji demograficznej państwa należy dokonać wszelkich starań, aby wesprzeć społeczeństwo - mówi Jan Bury.
Klapa Gowina. Nie przekonał ludowców Ludowcy sprzeciwiają się tym planom, bo uważają, że to wstęp do likwidacji powiatów.
Tagi: fundusz pracy, praca, kraj, prawo, zarządzanie, wiadmości, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz