Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze unijne: Firmy dostały 130 mln zł zaliczek

0
Podziel się:

Do końca roku kwota ma się zwiększyć do 3 mld złotych.

Fundusze unijne: Firmy dostały 130 mln zł zaliczek
(PAP/Jerzy Undro)

Według wiceministra rozwoju regionalnego Jarosława Pawłowskiego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy i inni wnioskodawcy otrzymali już ponad 130 mln zł zaliczek na realizację swoich projektów.

_ - Chcemy, żeby do końca roku trafiło do ich kieszeni w formie zaliczek w ramach samego PO IG - 3 mld zł _ - zapowiedział wiceminister.

W lutym MRR wydało rozporządzenie, które umożliwiło korzystanie z zaliczek na realizację programów unijnych m.in. wszystkim przedsiębiorcom. Pawłowski podkreślił, że pomimo spowolnienia gospodarczego jest duże zainteresowanie PO IG. Z tego programu przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na projekty podnoszące innowacyjności produktów bądź świadczonych usług. Cześć działań z tego programu realizuje m.in. PARP.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Wartość zgłaszanych wniosków w tym programie przekracza trzykrotnie pulę dostępnych środków. W innych programach unijnych przebicie to wynosi od 2-10 razy _ - poinformował wiceminister.

Pawłowski odniósł się też do wydatkowania środków w ramach największego programu Infrastruktura i Środowisko, który dysponuje 29 mld euro z 67 mld euro wszystkich dostępnych środków na lata 2007-2013. W ramach tego programu mają być finansowane największe projekty infrastrukturalne w Polsce, m.in. autostrady.
_ - Na 2009 rok przewidujemy 3,1 mld wydatków w ramach całego programu IiŚ. Fali wypłat w projektach kluczowych spodziewamy się w 2010 roku _ - podsumował Pawłowski.

Projekty kluczowe są składane poza konkursem m.in. przez urzędy marszałkowskie i zarządy dróg. Jest ich ok. 260.

_ - To są projekty, które są przygotowywane do realizacji, mają już studium wykonalności, dokumentacje środowiskowe, a wnioskodawcy będą mogli podpisywać umowy _ - wyjaśnił.

Do tej pory w ramach wszystkich programów unijnych na lata 2007- 2013 wydatki wnioskodawców uznane za zatwierdzone wyniosły 2,1 mld zł. Jak wyjaśnił Pawłowski, kwota ta nie zawiera udzielonych zaliczek.

fundusze unijne
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)