Notowania

Przejdź na
fundusze unijne
08.04.2009 11:56

Fundusze unijne: Firmy dostały 130 mln zł zaliczek

Do końca roku kwota ma się zwiększyć do 3 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

Według wiceministra rozwoju regionalnego Jarosława Pawłowskiego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy i inni wnioskodawcy otrzymali już ponad 130 mln zł zaliczek na realizację swoich projektów.

_ - Chcemy, żeby do końca roku trafiło do ich kieszeni w formie zaliczek w ramach samego PO IG - 3 mld zł _ - zapowiedział wiceminister.

W lutym MRR wydało rozporządzenie, które umożliwiło korzystanie z zaliczek na realizację programów unijnych m.in. wszystkim przedsiębiorcom. Pawłowski podkreślił, że pomimo spowolnienia gospodarczego jest duże zainteresowanie PO IG. Z tego programu przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na projekty podnoszące innowacyjności produktów bądź świadczonych usług. Cześć działań z tego programu realizuje m.in. PARP.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polska wykorzystała 14,4 mld zł z funduszy unijnych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;wykorzystala;14;4;mld;zl;z;funduszy;unijnych,67,0,436803.html )
* [ Złożyliśmy wnioski o dotacje na 86 mld złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zlozylismy;wnioski;o;dotacje;na;86;mld;zlotych,85,0,426069.html )
* [ Wciąż nie najlepiej z wykorzystaniem unijnych dotacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wciaz;nie;najlepiej;z;wykorzystaniem;unijnych;dotacji,49,0,424753.html )

_ - Wartość zgłaszanych wniosków w tym programie przekracza trzykrotnie pulę dostępnych środków. W innych programach unijnych przebicie to wynosi od 2-10 razy _ - poinformował wiceminister.

Pawłowski odniósł się też do wydatkowania środków w ramach największego programu Infrastruktura i Środowisko, który dysponuje 29 mld euro z 67 mld euro wszystkich dostępnych środków na lata 2007-2013. W ramach tego programu mają być finansowane największe projekty infrastrukturalne w Polsce, m.in. autostrady.
_ - Na 2009 rok przewidujemy 3,1 mld wydatków w ramach całego programu IiŚ. Fali wypłat w projektach kluczowych spodziewamy się w 2010 roku _ - podsumował Pawłowski.

Projekty kluczowe są składane poza konkursem m.in. przez urzędy marszałkowskie i zarządy dróg. Jest ich ok. 260.

_ - To są projekty, które są przygotowywane do realizacji, mają już studium wykonalności, dokumentacje środowiskowe, a wnioskodawcy będą mogli podpisywać umowy _ - wyjaśnił.

Do tej pory w ramach wszystkich programów unijnych na lata 2007- 2013 wydatki wnioskodawców uznane za zatwierdzone wyniosły 2,1 mld zł. Jak wyjaśnił Pawłowski, kwota ta nie zawiera udzielonych zaliczek.

Tagi: fundusze unijne, dotacje, euro, unia europejska, firma, przedsiębiorcy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz