Artykuł sponsorowany
Duży potencjał Mazowsza kryje się nie tylko w Warszawie. Firmy działające w całym regionie prężnie się rozwijają, osiągając sukcesy na skalę krajową i światową. Młodzi naukowcy, prowadzący badania na obszarze województwa, zaskakują swoją wiedzą zagranicznych profesorów. Aby skutki działalności jednych i drugich były jeszcze bardziej odczuwalne dla społeczeństwa, województwo mazowieckie podzielono na inteligentne obszary specjalizacji.
Województwo mazowieckie, jako najbardziej rozwinięty obszar Polski, skupia w sobie największy potencjał badawczo-naukowy. To właśnie tam zlokalizowanych jest ponad 17,4% wszystkich przedsiębiorstw w kraju i 20% przedsiębiorstw o największym potencjale innowacyjnym w Polsce. By w całości wykorzystać możliwości regionu, jednocześnie mając na uwadze jego rozwój, powstała Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza – obszerny plan opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Strategia ma za zadanie wykorzystać potencjał regionu, w którym rozwija się duża liczba przedsiębiorstw związanych z różnymi gałęziami działalności. Dzięki niej możliwe jest wyznaczenie kierunków rozwoju regionu, które pozwolą mu stać się jeszcze silniejszą jednostką gospodarczą. Strategia ma także na celu zapewnienie odpowiednich warunków dla przedsiębiorstw, środowisk naukowych i innych podmiotów regionalnego systemu innowacji.
Jednym z działań służących wdrażaniu Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza jest realizacja projektu systemowego „Budowa systemu monitoringu i podstaw ewaluacji wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza”. W ramach projektu prowadzony jest szeroki wachlarz działań, pozwalających na osiągnięcie jak najlepszych rezultatów. Jednym z jego elementów jest „Czujnik Innowacji” – zespół działań pozwalających na zwiększenie świadomości proinnowacyjnej mieszkańców Mazowsza oraz monitorowanie poziomu innowacji w regionie. Dodatkowo Samorząd Województwa Mazowieckiego co roku przeprowadza konkurs pod nazwą „Innowator Mazowsza”, którego głównym celem jest promowanie młodych, innowacyjnych naukowców i przedsiębiorstw.
Województwo mazowieckie, jako najbardziej rozwinięty gospodarczo obszar w Polsce, posiada wiele atutów. Po zidentyfikowaniu najmocniejszych cech regionu wybrano cztery najsilniejsze obszary, obejmujące różne branże i usługi: wysoką jakość życia, bezpieczną żywność, nowoczesne usługi dla biznesu oraz inteligentne systemy zarządzania. Podział Mazowsza na obszary specjalizacyjne to wynik całościowego spojrzenia na zagadnienie specjalizacji w zakresie nauki, technologii i gospodarki. Dzięki niemu w szerszym stopniu możliwe jest odkrywanie i rozwijanie innowacji jako połączenia sfery nauki z dążeniami lokalnych przedsiębiorstw. Możliwość udziału potencjału badawczo-naukowego w każdym z obszarów pozwoli na wydobycie potencjału regionu. Dzięki współpracy nauki i biznesu możliwe stanie się umocnienie pozycji gospodarczej Mazowsza.
„Bezpieczna żywność”, jako jeden z obszarów specjalizacji, ma za zadanie zadbać o tworzenie produktów spożywczych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dzięki działaniom podejmowanym w tym obszarze odbiorca będzie miał pewność, że do jego rąk trafia produkt najlepszy, bezpieczny i pełnowartościowy, a podczas wszystkich etapów produkcji i dystrybucji żywności zostały zachowane najwyższe starania o dobro środowiska naturalnego. Cele te można osiągnąć dzięki zmianom w procesie powstawania produktu, począwszy od hodowli lub uprawy, poprzez tworzenie ekologicznych opakowań i przemyślaną dystrybucję. Wszystkie te działania są możliwe dzięki współpracy naukowców z przedsiębiorstwami produkcyjnymi oraz firmami z branży logistycznej.
„Inteligentne systemy zarządzania” wybrane jako kolejny obszar specjalizacji pozwolą przedsiębiorcom zastosować zaawansowane rozwiązania infrastrukturalne. Umożliwią one w szczególności zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu surowców oraz energii. Dzięki zwiększeniu automatyzacji pracy oraz jej stałemu monitorowaniu podniesie się przede wszystkim komfort pracy oraz bezpieczeństwo zatrudnionych.
Inteligentna specjalizacja „nowoczesne usługi dla biznesu” skupia się na angażowaniu gałęzi usługowej we wsparcie działalności zapewniających kapitał, infrastrukturę i zasoby wiedzy. Głównym celem wyspecjalizowanego obszaru jest stworzenie wachlarza usług, które mogą usprawnić procesy realizowane przez przedsiębiorstwa działające na terenie województwa mazowieckiego.
Ostatnia specjalizacja, „wysoka jakość życia”, pozwoli na zastosowanie innowacji w działaniach zwiększających zakres usług istotnych dla społeczeństwa. Przede wszystkim będą to działania wpływające na jakość środowiska, funkcjonowanie człowieka, poziom ochrony zdrowia, bezpieczeństwo, pracę i spędzanie czasu wolnego. Dzięki tej grupie działań Mazowsze stanie się regionem atrakcyjnym dla obecnych oraz przyszłych mieszkańców, a także zachęci większą liczbę przedsiębiorców do inwestycji na terenie regionu.
Każda ze specjalizacji, dedykowana przede wszystkim przedsiębiorcom, została określona na podstawie nie tylko wieloletnich badań prowadzonych nad innowacyjnością, ale przede wszystkim szerokich konsultacji społecznych. W trakcie wyłaniania inteligentnych specjalizacji Mazowsza odbyły się także m.in. spotkania robocze z przedstawicielami kluczowych sektorów gospodarki oraz z przedstawicielami izb branżowych. Przeprowadzono warsztaty eksperckie poświęcone poszczególnym obszarom inteligentnej specjalizacji. Dzięki spotkaniom powstały grupy robocze, w skład których wchodzą przedstawiciele sfery nauki i biznesu. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 listopada br. By działania grup roboczych były najbardziej skuteczne, doradzać im będą instytucje otoczenia biznesu. Głównym zadaniem grup jest przyczynianie się do wzrostu gospodarki w województwie mazowieckim. Ich działalność będzie stale nadzorowana przez Instytucję Zarządzającą Regionalną Strategią Innowacji. Pierwszym zadaniem grup roboczych jest określenie strategii
rozwoju obszarów specjalizacyjnych Mazowsza. Udział w grupie jest otwarty, co oznacza, że w każdej chwili do pracy mogą dołączyć kolejne podmioty.
W ramach projektu „Budowa systemu monitoringu i podstaw ewaluacji wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza” zorganizowano cykl infoseminariów tematycznych. W okresie od czerwca do listopada 2014 r. zrealizowano 18 spotkań, podczas których wyposażano uczestników w wiedzę m.in. o Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza i roli monitoringu innowacyjności. W trakcie infoseminariów zainteresowani przedsiębiorcy mogli również liczyć na dodatkowe konsultacje.
Inteligentna specjalizacja to proces pozwalający na polepszenie sytuacji gospodarczej oraz kondycji działalności naukowej na Mazowszu. Dzięki współpracy przedsiębiorstw i naukowców możliwe będzie wykorzystanie ogromnego potencjału województwa i umocnienie pozycji konkurencyjnej Mazowsza.
Szczegółowe informacje na temat inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego znaleźć można na stronie internetowej www.ris.mazovia.pl.