Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pip
15.04.2008 11:22

Lawina skarg do PIP

Prawie 40 proc. skarg skierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy to wnioski pracowników małych firm.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prawie 40 proc. skarg skierowanych do Państwowej Inspekcji Pracy to wnioski pracowników małych firm, zatrudniających do 9 osób. *

Przez lata 2005-2007 do inspekcji wpłynęło 81 tysięcy skarg - czytamy w _ Rzeczpospolitej _. Rekordowy był rok 2005, poskarżyło się wówczas 31 tysięcy pracowników. W kolejnych latach liczba wniosków spadła. Maleje ona wraz z wielkością firmy. Prośby o interwencję kierowane przez zatrudnionych w przedsiębiorstwach powyżej 250 osób stanowiły tylko 12 proc. ogółu.

Pracownicy najczęściej skarżyli się na nieterminowe wypłaty wynagrodzeń, brak rozliczania nadgodzin i przekraczanie dozwolonego czasu pracy. Poza tym informowali inspekcję, że pracodawcy nie udzielają im należnego urlopu wypoczynkowego, zaniżają czas odpoczynku i nie przestrzegają planów urlopowych.

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy nałożyła na pracodawców ponad 8 tysięcy mandatów i skierowała 1700 wniosków do sądów grodzkich o ukaranie. Od połowy ubiegłego roku grzywna, jaką może nałożyć sąd za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, wynosi 30 tysięcy złotych - czytamy w dzienniku.

Tagi: pip, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz