Ministrowie kultury, szkolnictwa wyższego oraz edukacji są przeciwni likwidacji 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Rząd zajmuje się zmianami w podatkach autorstwa Ministerstwa Finansów, wśród których jest pomysł likwidacji 50-proc. i 20-proc. kosztów uzyskania od praw autorskich i umów o dzieło.
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski podtrzymuje postulat utrzymanie prawa do korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich twórców. W ocenie ministra specyfika wykonywania zawodu pisarza, dziennikarza, artysty plastyka, muzyka itd. powoduje, że zachodzi konieczność inwestowania w swoją działalność niemałej części środków własnych" - podało ministerstwo kultury we wtorkowym komunikacie.
Obecnie obowiązująca ustawa umożliwia wszystkim artystom i twórcom zachowanie połowy poniesionych kosztów. Odebranie im tej możliwości może negatywnie wpłynąć nie tylko na sytuację materialną poszczególnych twórców, ale i na kondycję całej polskiej kultury - głosi komunikat.
Wcześniej za utrzymaniem obowiązujących przepisów opowiedział się minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Michał Seweryński. Minister zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej, że na wtorkowym posiedzeniu rządu będzie zabiegał o utrzymanie tego przywileju.
Podobnego zdania jest wicepremier i minister edukacji Roman Giertych, który zapowiedział we wtorek, że zaproponuje rządowi utrzymanie możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów dla młodych naukowców i części "środowiska twórczego", np. dziennikarzy.