Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcyza
10.09.2007 07:24

Nie ma ustawy, będą kary

Jeśli szybko nie zostanie uchwalona ustawa o zwrocie akcyzy za samochody, Polsce grozi zapłacenie co najmniej 3,61mln euro kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Mirosław Trembecki)

W Polsce wciąż nie ma ustawy o zwrocie akcyzy za samochody sprowadzane z Unii Europejskiej.

Gazeta Prawna przypomina, że wyrok sprawie polskiej akcyzy zapadł w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości już w styczniu tego roku. Jeśli Sejm szybko nie ustali prawa w tej kwestii, Polska może wkrótce zapłacić wysokie kary za nierespektowanie wyroków Trybunału. Grozi nam zapłacenie co najmniej 3, 61 mln euro kary ryczałtowej oraz kar okresowych w wysokości nawet kilkuset tysięcy euro za jeden dzień zwłoki.

_ Od grudnia ubiegłego roku polskie stawki akcyzy są już zgodne z unijnym prawem, ale wciąż nie ma ustawy regulującej zasady zwrotu zapłaconych nadwyżek. _Do organów celnych napływają liczne wnioski o zwrot zapłaconej akcyzy. Jednak brak ustawy sprawia, że urzędy nie mogą wydawać rozstrzygnięć. Na mocy ustawy o akcyzie, podatnik, który kupił samochód osobowy za granicą po upływie dwóch lat od daty jego produkcji, powinien otrzymać zwrot zapłaconych pieniędzy w wysokości, w jakiej akcyza za zagraniczne auto przewyższa akcyzę, jaką właściciel musiałby zapłacić od podobnego samochodu w Polsce.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygając sprawę Macieja Brzezińskiego uznał, że akcyza stosowana w Polsce wobec samochodów sprowadzanych z krajów Unii jest niezgodna z prawem wspólnotowym, gdyż jej wysokość była uzależniona od wieku auta. Samochody sprowadzane opodatkowane były wyżej niż pojazdy zarejestrowane w kraju.

Od grudnia ubiegłego roku polskie stawki akcyzy są już zgodne z unijnym prawem, ale wciąż nie ma ustawy regulującej zasady zwrotu zapłaconych nadwyżek. Jeśli ustawy nie uchwali obecny Sejm, podatnicy będą musieli czekać na odzyskanie pieniędzy do czasu, aż rozpatrzy ją nowy parlament.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: akcyza, samochód, unia europejska, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz