Jesteś niezwykłą osobą. Czytałam Twoją krótką biografię. Dowiedziałam się, że rozpoczęłaś naukę już w wieku 3 lat. W wieku 19 lat skończyłaś studia. Czy to znaczy, że jesteś geniuszem?
To słowo jest znacznie nadużywane! Jest taka zabawna historia o moich rodzicach z czasów kiedy chodziłam do żłobka. Wezwał ich wychowawca. Myśleli, że dzieje się coś złego. Wychowawcy bardzo się o mnie niepokoili. Moi rodzice spytali dlaczego. Usłyszeli, że wszystkie dzieci bawią się w piaskownicy, a ja tylko w niej siedzę i nic nie robię. Obawiano się, że jest ze mną poważny problem. Miałam wtedy 2 lata, a rodzice spytali mnie, dlaczego nie bawię się w piaskownicy. Odpowiedziałam, że ja mam to już zaliczone. Wsypałam piasek do wiaderka i ułożyłam. Zadanie odhaczone. Wtedy rodzice uznali, że pora mnie posłać do normalnej szkoły. I tak w wieku 3 lat trafiłam do szkoły. A mając 19 lat, skończyłam studia.
Ty skończyłaś, a ludzie na ogół w tym wieku dopiero je zaczynają. Po studiach był MBA i doktorat. To imponujące w tak młodym wieku mieć te wszystkie tytuły .
Miałam czas na te wszystkie dodatkowe zajęcia. To był moja własna wędrówka. Oglądamy się na swoje życie, nie znając innego, ale faktycznie, kiedy ująć to w ten sposób, brzmi to nieźle. Moje życie dotąd było fantastyczną przygodą. Czekam już na kolejne podróże.
Pozwolę sobie zacytować Twoją mamę: „Nigdy nie pierz mężczyźnie skarpet, nie bądź owcą, nie pędź za stadem”.
To dwa przesłania, które dorastając, słyszałam wiele razy. Oba przyswoiłam bardzo dosłownie. Jak wspomina mój mąż, mieszkaliśmy razem od sześciu lat, kiedy pierwszy raz w ogóle spytałam go, jak działa pralka. A co do nie bycia owcą, to też bardzo wyraźne przesłanie. Rodzice często mówią dzieciom, żeby się nie mieszały i starały się dopasować. Mnie wychowano odwrotnie, zachęcając, żebym robiła swoja i torowała sobie własną drogę. Miałam nie przejmować się, co pomyślą inni. To mocne przesłanie, zwłaszcza dla kobiety. Myślę, że mojej mamie należy się uznanie za to, jak przygotowała mnie do życia.
Dała Ci, w przeciwieństwie do innych rodziców coś, z czym wielu ludzi się boryka – przekonanie, że Twoje zdanie się liczy.
Moja mama była niezwykła osobą, zmarła 27 lat temu. Miałam wtedy 20 lat. Nosiła skórzane spodnie i bardzo wyraziste topy. Wyglądała niemal jak gwiazda rocka, a była ważną postacią w Partii Konserwatywnej. Była politykiem i liderką biznesową. Odnosiła znaczne sukcesy jako przedsiębiorca. Była autentyczna. Żyła przesłaniem, które mi zaszczepiała. Pewność, którą mi dała, jest potrzebna. Zwłaszcza kobietom. Każdy z nas potrzebujemy kogoś, kto powie nam, że w porządku jest być sobą i mieć ambicje. Że nie należy przejmować się tym, co sobie pomyślą sąsiedzi. To bardzo pomaga, bo mężczyźni dostają takie przesłanie każdego dnia, kobiety nie.
Niektórzy mówią, że nastała era kobiet.
Bardzo chciałabym tak myśleć, ale niestety wiele danych tego nie potwierdza! Może dopiero się zaczyna. Kobiety wciąż są niedostatecznie reprezentowane. I we władzach, i w biznesie. Polska na tym tle radzi sobie nieźle. Chodzi mi o rozkład płci w gabinecie. Są już ministry, a teraz kobieta jest premierem. Cieszmy się z tego postępu, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Ale byłoby świetnie, gdyby rzeczywiście nastała era kobiet. Podczas mojej podróży poznałam wiele młodych Polek. Polskie kobiety bardzo mnie inspirują. Czuję tu działanie Zeitgeista. Kobiety są tu ambitne, inteligentne, kobiece i feministyczne. To wspaniałe połączenie.
Cały wywiad z Noreeną Hertz można znaleźć na stronie www.sukcespisanyszinka.pl
Jesteś menedżerką bądź zajmujesz stanowisko dyrektorskie?
Prowadzisz własną działalność?
Wspierasz kobiety?
Zgłoś się do VII edycji konkursu Bizneswoman Roku.
Na zgłoszenia czekamy do 18 grudnia!
Więcej na: www.bizneswomanroku.pl
Noreena Hertz już jako osiemnastolatka posiadała dyplom University College London, którego dziś jest profesorem. Magazyn „Observer” okrzyknął ją jedną z najważniejszych myślicielek w historii, a „Vogue” uznał za jedną z najbardziej inspirujących kobiet na świecie. W maju 2014 r. dołączyła także do zarządu Warner Music Group. Jest stałą mówczynią na Światowym Forum Ekonomicznym, a jej prognozy gospodarcze od ponad dwóch dekad są zawsze bezbłędne. W Polsce znana jest również jako autorka bestsellera „Oczy szeroko otwarte”.
Olga Kozierowska to bizneswoman, dziennikarka, trener biznesu i ekspertka od życiowych zmian. Sama ma ich za sobą wiele. Z muzyka stała się ekonomistką studiując na uczelniach w Anglii i Holandii. Zrobiła karierę w korporacjach w regionie Europy Środkowo Wschodniej, a następnie porzuciła bezpieczną przystań, by zrealizować swoje marzenia. Stworzyła _ Sukces Pisany Szminką _ – pierwszą w Polsce organizację oraz portal internetowy, które kompleksowo wspierają przedsiębiorczość kobiet.