Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki - jedne spadną, drugie wzrosną

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekty zmian ustaw podatkowych. Od 2009 roku będą obowiązywać dwie stawki podatkowe 18 i 32 procent z progiem wynoszącym około 85 tysięcy złotych. Przewidziano też ulgi podatkowe, w tym prorodzinne. Równocześnie wzrośnie akcyza na gaz do samochodów.

Podatki - jedne spadną, drugie wzrosną

*Rząd przyjął projekty zmian ustaw podatkowych. Od 2009 roku będą obowiązywać dwie stawki podatkowe 18 i 32 procent z progiem wynoszącym około 85 tysięcy złotych. Przewidziano też ulgi podatkowe, w tym prorodzinne, które najpierw obejmą rodziny z co najmniej trojgiem, a później z dwojgiem dzieci. *

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że w okresie przejściowych czyli w latach 2007 - 2008 zmniejszony zostanie klin podatkowy o ponad 4 procent. Gilowska: To krok w dobrym kierunku
Zdaniem Zyty Gilowskiej zmiany mają ułatwić tworzenie nowych miejsc pracy i zachęcić Polaków do legalnego zatrudnienia. Mają też ułatwić płacenie podatków i uporządkować przepisy w tej dziedzinie.

Gilowska zapowiedziała, że w latach 2007 - 2008 koszty uzyskania przychodów wyniosą 20 procent przy prawie autorskim, a 10 procent przy innych przepisach. W roku 2009 przepisy te zostaną zmienione. Wpływy uzyskane dzięki tym zmianom zostaną przekazane na rozwój kultury i nauki.
Premier: Zmniejszymy klin podatkowy
Wicepremier przyznała, że rząd zamierza podnieść stawki akcyzy na gaz, używany do napędu samochodów, oraz zrównać stawkę za olej opałowy z akcyzą na benzynę. Jest to, jej zdaniem, zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej.

Wicepremier Gilowska zapowiada też, że w ustawie o rekompensatach dla osób, ogrzewających mieszkania olejem wprowadzone będą zmiany, umożliwiające wcześniejszy zwrot wydatków, poniesionych w związku z podwyższeniem akcyzy. Nadwyżka miałaby być zwracana w 30 dni po przedstawieniu faktur a nie, jak początkowo proponowano, po zakończeniu sezonu grzewczego.

Rząd przyjął też pakiet ustaw nowelizujących ustawę o podatku VAT oraz Ordynację Podatkową.

Zgodnie z wcześniej ogłaszanymi zapowiedziami, RM zaakceptowała centralne interpretacje podatkowe, instytucję "sprawdzonego podatnika" oraz możliwość rozliczania VAT za pomocą ryczałtu kwotowego, dla podatników u których obrót nie przekracza 35 tysięcy euro a zatrudnienie dwóch osób.

Zmiany w podatkach zaproponowane przez minister finansów popiera i chwali premier Kazimierz Marcinkiewicz. Według niego dzięki tej reformie podatki będą mądre i coraz niższe.

Premier dodał, że rząd w ten sposób wdraża program Prawa i Sprawiedliwosci.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)