Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Połowa reklamowych budżetów małych firm trafia do internetu

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy wydają na promocję w sieci ponad dwa razy więcej niż w prasie i prawie 20 razy więcej niż w radiu i telewizji.

Połowa reklamowych budżetów małych firm trafia do internetu

Przedsiębiorcy - właściciele małych i średnich firm - wydają na promocję w sieci ponad dwa razy więcej niż na reklamę w prasie i prawie dwadzieścia razy więcej niż w radiu i telewizji - wynika z badania serwisu Favore.pl.

Internet to już dzisiaj medium, w którym polscy przedsiębiorcy reklamują się najchętniej. Wynik wkrótce może być jednak jeszcze lepszy - co trzeci właściciel małej i średniej firmy w Polsce zamierza w najbliższym roku zwiększyć wydatki na ten cel. Favore.pl, internetowy serwis wyszukiwania usług, postanowił zbadać, jakie formy promocji są wśród takich przedsiębiorstw najpopularniejsze.

Z badania Favore.pl wyłania się obraz wyraźnej dominacji internetu w podziale reklamowego tortu. Średnio polski przedsiębiorca wydaje na reklamę w sieci ponad połowę całego budżetu reklamowego swojej firmy. Na drugą pod względem popularności metodę - plakaty, ulotki i inne materiały drukowane - przedsiębiorcy wydają ponad dwukrotnie mniej pieniędzy. Ten punkt to już tylko jedna czwarta reklamowych budżetów wszystkich przebadanych firm.

Źródło: Favore.pl, _ Promocja firm w internecie _

Decydują niskie koszty i wysoka skuteczność

*Ponad 54 procent *internautów ankietowanych przez portal Money.pl jest zdania, że firma, która zamieszcza informację o swojej ofercie w internecie jest nowoczesna.
Dlaczego tak się dzieje? Reklama w internecie, w odróżnieniu od radia i telewizji, jest tania i łatwo dostępna. I przede wszystkim skuteczna - można kierować ją do ściśle określonej grupy odbiorców - na przykład z konkretnego miasta. Dla niewielkich firm to bardzo istotne, że nie wydają pieniędzy na pokazywanie reklam osobom, które nie będą w stanie skorzystać z ich usług.

_ - Większość badanych przez nas firm obejmuje swoją działalnością niewielki obszar. Ze względu na dość wysokie koszty tej formy promocji, rzadko reklamują się w radiu czy telewizji, chyba że w stacjach lokalnych - _ tłumaczy wynik badania Adriana Rutowicz, specjalista ds. online marketingu z Favore.pl. _ - Mali i średni przedsiębiorcy mają przeważnie ograniczone budżety reklamowe, dlatego chętniej wybierają prasę i właśnie internet. _

Czytaj w Money.pl
*Poradnik: Jak reklamować się w internecie * Wystarczy już niewielki budżet, więc w sieci mogą skutecznie reklamować się nawet najmniejsze firmy. Sprawdź co musisz wiedzieć, by Twoja kampania w sieci odniosła sukces. Czytaj w Money.pl

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zaistnieć w internecie stawiają *przede wszystkim *na to, aby *dać się znaleźć *tym klientom, którzy szukają produktów i usług. Stąd dwa najczęściej wskazywane przez nich sposoby promocji to dodanie oferty do serwisów ogłoszeniowych i wpisy do bezpłatnych katalogów firm. Te formy stosuje osiem na dziesięć badanych firm. Warto też dodać, że prawie dwie trzecie firm zdecydowało się uruchomić własne strony internetowe. To też forma reklamy.

Źródło:Favore.pl, _ Promocja firm w Internecie _

Nie tylko ogłoszenia. Zaawansowane formy są dla wszystkich

Z oferowanych przez internetową reklamę narzędzi, które pozwalają _ szukać _ potencjalnych klientów korzysta jeszcze co prawda mniej niż połowa przedsiębiorstw, ale warto odnotować, że korzystanie z zaawansowanych form nie jest już rzadkością. Co trzecia firma doceniła wagę pozycjonowania - czyli tego na którym miejscu adres jej strony pojawi się w wyszukiwarce. Niewiele mniej przedsiębiorców korzysta dodatkowo z reklamy kontekstowej - czyli wyświetla swoje reklamy przy wynikach wyszukiwania haseł z branży, w której działają.

*Prawie połowę budżetu *na promocję w internecie statystyczna firma przeznacza na prowadzenie strony www, a blisko 40 procent - na promowanie ogłoszeń zamieszczonych w serwisach (czyli na przykład ich wyróżnienie) .
Co czwarta firma poszła jeszcze dalej i zdecydowała się na kontakt bezpośredni. Jej pracownicy wypowiadają się na branżowych i tematycznych forach dyskusyjnych. Są nawet takie przedsiębiorstwa, które zdcydowały się prowadzić bloga, choć małym firmom jest zdecydowanie trudniej, niż dużym. Dużych stać na zatrudnienie pracownika do tego konkretnie celu.

Większość małych firm, jak wynika z badania Favore.pl, dopiero bada skuteczność internetowej reklamy. Dominują przedsiębiorcy, którzy w ciągu minionego roku zainwestowali w sieci do 500 złotych. Ale ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, co trzeci właściciel małej i średniej firmy w Polsce zamierza w najbliższym roku zwiększyć wydatki na ten cel. Tylko jedna na dwadzieścia firm deklaruje, że w tym roku wyda w sieci mniej.

Źródło: Favore.pl, _ Promocja firm w internecie _

Autorzy badania z Favore.pl oceniają, że przedsiębiorcy dostrzegają potencjał internetu, ale ciągle jeszcze nie wykorzystują go w pełni. _ - A przecież taka reklama jest dobra, skuteczna i tania. Do tego coraz więcej badań potwierdza, że prawie każda osoba szukająca informacji o towarach czy usługach, zaczyna od internetu. Globalna sieć będzie się rozwijała i przedsiębiorcy muszą nie tylko to doceniać, ale i wykorzystywać _ - podkreśla Adriana Rutowicz.

W badaniu Favore.pl, dotyczącym promocji firm w internecie,
wzięło udział ponad 1300 internautów, właścicieli
małych i średnich firm z terenu całej Polski.

Raporty Money.pl i Favore.pl
*Jakie firmy są najbardziej aktywne w sieci? * W internecie najczęściej szukamy usług poligraficznych. Tymczasem najchętniej ogłaszają się firmy budowlane i remontowe. W sieci świetnie prezentują się też ogrodnicy.
Kryzys już dotknął co czwartą firmę w Polsce * Dla sektora MSP największy problem to dziś wysokie podatki i biurokracja - wynika z badania serwisu *Favore.pl.
internet
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)