Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstało 300 tys. nowych firm

0
Podziel się:

W 2007 r. przychody z działalności przedsiębiorstw przekroczyły kwotę 2 bln złotych.

Powstało 300 tys. nowych firm

Blisko 300 tys. podmiotów rozpoczęło w 2007 r. działalność gospodarczą w Polsce.

Ponad 96 proc. z nich to przedsiębiorstwa prywatne. Skłonność do zakładania własnego biznesu jest w naszym kraju coraz większa - wynika z raportu opracowanego w Ministerstwie Gospodarki.

Tegoroczny raport dowodzi, że rozwój przedsiębiorczości pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy i rynek pracy. Wartość PKB w ub. r. wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według ekspertów MG sytuacja ta była odzwierciedleniem bardzo dobrej kondycji polskich przedsiębiorstw. Wynik finansowy firm zatrudniających powyżej 9 osób przekroczył 127 mld zł brutto, tym samym wzrósł aż o 26 proc. w stosunku do 2006 r.

Przedsiębiorstwa zanotowały również najwyższą od 10 lat stopę zyskowności. Poprawiająca się sytuacja finansowa firm zaowocowała także wysoką, 5-proc. dynamiką zatrudnienia oraz rekordowym, bo 27 proc. wzrostem inwestycji.

Jak czytamy w raporcie, w 2007 r. przychody z działalności przedsiębiorstw przekroczyły kwotę 2 bln zł. Na sektor prywatny przypadło 86 proc. tej kwoty, pozostałą część wypracowały firmy sektora publicznego.

Z kolei nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników wzrosły w 2007 r. aż o 27 proc., do poziomu 126 mld zł. Spośród wszystkich przedsiębiorstw, najwięcej inwestycji podjęły duże firmy. Przypadło na nie 64 proc. realizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych. Firmy średnie partycypowały w jednej czwartej nakładów, zaś małe w 11 proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę na obserwowany od 2003 r. znaczący wzrost obrotów handlu zagranicznego. Wartość eksportu w 2007 r. przekroczyła 100 mld euro. Na rynkach UE polscy przedsiębiorcy sprzedali towary za ponad 80 mld euro. Z kolei wartość importu wyniosła w tym okresie 77,3 mld euro. Zmieniła się również struktura towarowa w handlu zagranicznym, na korzyść większego udziału wyrobów o wysokim lub średnio wysokim poziomie technologicznym.

Pomimo pewnej poprawy poziomu innowacyjności polskich firm, analitycy MG postęp w tej dziedzinie uznali za wciąż niewystarczający. Świadczy o tym wciąż niska relacja nakładów na działalność B+R do PKB, która w 2006 r. wyniosła 0,56 proc. Pozytywnym sygnałem był nominalny wzrost, o prawie 6 proc., nakładów na działalność B+R.

W 2007 r. przedsiębiorcy zmagali się wciąż z nadmiernie skomplikowanymi i obciążającymi przepisami prawa. Problemem była także nadal daleko posunięta reglamentacja życia gospodarczego. Zdaniem ekspertów MG konieczne jest kontynuowanie działań podejmowanych przez rząd w ramach Reformy Regulacji. W szczególności w większym stopniu należy wykorzystywać zmodyfikowaną ocenę skutków regulacji, w dalszym ciągu redukować obciążenia administracyjne oraz doskonalić system wdrażania dyrektyw wspólnotowych.

Analitycy zwracają także uwagę na potrzebę ograniczania kosztów rozpoczęcia działalności gospodarczej, upraszczania systemu podatkowego i procesu inwestycyjnego. Rekomendują kontynuowanie działań na rzecz usprawnienia sądownictwa gospodarczego, bardziej efektywne wspieranie przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym oraz usprawniania dialogu pomiędzy przedsiębiorcami a administracją.

Według autorów raportu kluczowe dla poprawy sytuacji gospodarczej jest także wzmocnienie postaw innowacyjnych wśród przedsiębiorców. Pomoże w tym sprawnie działający system instytucjonalny, który zapewni efektywne instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców i sfery naukowo-badawczej oraz zagwarantuje swobodny transfer wiedzy.

firma
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)