Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca po stażu to nowy pomysł rządu na bezrobocie

0
Podziel się:

Program, na który resort pracy chce przeznaczyć 40 mln zł, będzie uruchomiony prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 r.

Praca po stażu to nowy pomysł rządu na bezrobocie
(Reporter)

Konieczność zatrudnienia pracownika przez sześć miesięcy po wcześniejszym półrocznym stażu zakłada nowy program przygotowywany do walki z bezrobociem wśród młodych - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister mówił, że program ma dotyczyć osób do 30. roku życia. - _ Za utrzymanie pracownika przez pół roku po stażu pracodawca otrzyma dodatkowy bonus finansowy. Wychodzimy z założenia, że utrzymanie pracownika w firmie przez rok, poświęcenie pracodawcy i przekazanie umiejętności i związanie zatrudnionego z zakładem spowoduje, że dużo trudniej będzie się rozstawać z takim pracownikiem niż po trzymiesięcznym stażu _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że to głównie staże umożliwiają młodym ludziom zdobycie pierwszego _ realnego doświadczenia _ na rynku pracy.

Program, na który resort pracy chce przeznaczyć 40 mln zł, będzie uruchomiony prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 r. Początkowo będzie mogło z niego skorzystać w całym kraju ponad 20 powiatów o najwyższej stopie bezrobocia wśród młodych bezrobotnych, a także powiaty specyficzne pod względem struktury społecznej czy wielkości.

Program będzie umożliwiał również udzielenie pomocy finansowej osobom, które w poszukiwaniu pracy migrują z rodzinnych miejscowości - chodzi m.in. o dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkania.

W opinii ministra aktywizacja na rynku pracy młodych bezrobotnych oraz osób powyżej 50. roku życia to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi państwo. Dodał, że trzeba przeanalizować funkcjonowanie programu _ 50 plus _, by wiedzieć, które elementy projektu warto kontynuować, a które odrzucić - bo się nie sprawdziły.

Minister odwiedził Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach. W 100-tysięcznym powiecie jest ponad 7 tys. bezrobotnych. W 1995 r. ponad 30 proc. mieszkańców tych przemysłowych terenów było bez pracy - najwięcej w regionie.

Dzięki realizowanym przez pośredniak projektom, czyli głównie finansowaniu podejmowania działalności gospodarczej przez bezrobotnych, refundacji kosztów doposażenia stanowisk pracy dla pracodawców, stażom dla młodych - bezrobocie spadło do 18,3 proc. mieszkańców. To najmniej w porównaniu z innymi powiatami o charakterze przemysłowym w Świętokrzyskiem.

Czytaj w Money.pl
Mało optymistyczne wieści dla bezrobotnych Zdaniem ekspertów szanse na to, że stopa bezrobocia spadnie pod koniec roku do 12,3 procent, jak przewiduje rząd w ustawie budżetowej na ten rok, są znikome.
Rekordowe bezrobocie w strefie euro Bez pracy jest obecnie 16,9 miliona obywateli strefy euro.
Plaga bezrobocia. Bez Euro 2012 byłoby gorzej Ponad 2 miliony Polaków nie ma pracy.* Money.pl* sprawdził czy może się to zmienić oraz czy możemy liczyć na podwyżki płac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)