Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks pracy
21.04.2008 07:21

Pracodawca zapłaci za 14 dni zwolnienia

Projekt nowego kodeksu pracy zmniejsza obciążenia przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Paczos)

W tym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych ma trafić rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy - pisze _ Gazeta Prawna _.

Przewiduje on między innymi zwolnienie małych firm z obowiązku przestrzegania wszystkich praw pracowniczych.

Wiceminister gospodarki, Adam Szejnfeld, powiedział dziennikowi, że w trakcie prac Komisji Trójstronnej rząd podtrzymał najważniejsze zmiany w prawie pracy. Wszyscy pracodawcy będą więc płacić wynagrodzenie za czas choroby tylko za pierwsze 14, a nie jak obecnie 33, dni zwolnienia. Dzięki temu zaoszczędzą 1 miliard 700 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

_ Gazeta Prawna _ pisze, że firmy zyskają też prawo do zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Państwowa Inspekcja Pracy nie złoży samodzielnie do sądu wniosku o to, czy pracodawca powinien podpisać umowę o pracę z osobami zatrudnionymi na podstawie na przykład umowy zlecenia.

Dziennik podaje, że małe firmy, zatrudniające do 9 osób, mają też zyskać między innymi prawo do zwolnienia pracowników w wieku przedemerytalnym i nieprzywracania do pracy bezprawnie zwolnionych pracowników. Gazeta ujawnia, że rząd wycofał się natomiast z pomysłu, aby przywrócenie do pracy nie przysługiwało kobietom w ciąży. Zrezygnował też z tego, aby pracownicy tych firm musieli sami pokryć koszty służbowej podróży.

Tagi: kodeks pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz