Zwiększenie obszaru stref do 12 tys. hektarów z 8 tys. hektarów oraz ograniczenie procedur biurokratycznych przy podejmowaniu inwestycji. To główne zmiany w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych, przygotowane przez ministerstwo gospodarki. Mają one dać 105,6 tys. miejsc pracy i 31,6 mld zł inwestycji do końca 2017 roku.
„Projekt przewiduje zwiększenie dopuszczalnego łącznego obszaru specjalnych stref ekonomicznych do 12 tys. hektarów, bez określenia warunku wielkości inwestycji i zatrudnienia. Dotychczasowy wyczerpany już limit 8 tys. ha zawierał dwie pule – 6325 ha pod inwestycje bez wymogu minimalnych nakładów lub miejsc pracy oraz pulę 1675 ha wyłącznie pod duże inwestycje” – podało ministerstwo gospodarki.
Jak wyjaśnia resort, rozwiązanie to nie pozwalało na tworzenie nowych obszarów stref w regionach słabszych gospodarczo, gdzie możliwa jest realizacja małych i średnich, a nie dużych inwestycji.
„Projekt wprowadza znaczące zmiany w innych ustawach, które usprawnią proces wchodzenia inwestorów do stref” – czytamy dalej.
Resort chce m.in. wprowadzić zmianę w Ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, wprowadzając możliwość nieodpłatnego przekazywania nieruchomości z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych na własność jednostek samorządu terytorialnego lub zarządzających SSE pod realizację inwestycji istotnych z punktu widzenia rozwoju regionalnego.
„Rozwiązanie to skróci radykalnie czas potrzebny na udostępnienie gruntu pod inwestycję oraz pozwoli uniknąć strat, które ponoszą zarządzający strefami przy sprzedaży działek inwestorom po cenie niższej niż rynkowa” – podano w komunikacie.
W projekcie zmian proponuje się także umożliwienie zarządzającym strefami nabycia bez przetargu gruntów z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa.
Projekt resortu zakłada ponadto skrócenie procedury uzyskiwania przez inwestora pozwolenia na budowę infrastruktury na terenie SSE.