Hubner: Zainwestujemy 100 miliardów euro Rozpoczął się końcowy etap przygotowań do wykorzystania ponad 67 miliardów euro z funduszy unijnych przyznanych Polsce na lata 2007-2013. Dzisiaj startują oficjalne negocjacje rządu polskiego z Komisją Europejską.
Przedsiębiorcy zadowoleni, ale nie z polityków Właściciele firm z całego świata są coraz większymi optymistami. Tak wynika z badań firmy Grant Thornton International. Zadowoleni są także polscy przedsiębiorcy, mimo że sytuacja polityczna w kraju negatywnie wpływa na ich optymizm.
Firma w "jednym okienku" od 2008 roku Rząd chce wprowadzić od połowy 2008 roku możliwość załatwienia wszystkich formalności związanych z założeniem i prowadzeniem firmy w jednym okienku jednego urzędu.
Minister pracy chce sama ustalać pensję minimalną W przyszłym roku to minister pracy będzie decydował o wysokości płacy minimalnej. Resort chce, by najniższe wynagrodzenie stanowiło przynajmniej połowę średniej pensji w kraju. Dziś wynosi mniej niż jedną trzecią.
Firmy wolą pożyczać niż wydawać swoje Nasze przedsiębiorstwa, mimo posiadania dużych środków własnych, zaczęły zaciągać więcej kredytów, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.
Czy Sejm zdąży z podatkami? PiS zarzuca opozycji utrudnianie prac nad podatkami. Tuż przed decydującymi głosowaniami SLD zgłosiło propozycje mające poprawić los najuboższych.
Zlecenia zamiast etatów Setki tysięcy osób w Polsce zamiast pracować na etacie zatrudnionych jest na podstawie umów cywilno-prawnych. Tak wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Pracy.
Pracownicy pod większą ochroną kodeksu Większą ochronę osób pracujących na umowę cywilną i zwalnianie pracowników bez konsultacji ze związkami przewiduje nowy kodeks pracy.
Lewiatanowi szkoda darowizn Z szumnych zapowiedzi reformy systemu podatkowego i finansów publicznych zostało niewiele - twierdzi Henryka Bochniarz, szefowa Lewiatana. Krytykuje też likwidację ulgi dla firm za darowizny na rzecz organizacji społecznych.
Niższe podatki zamiast wyższych zasiłków W opinii Andrzeja Sadowskiego z Centrum imienia Adama Smitha wzrost świadczeń rodzinnych nie jest najlepszym sposobem na poprawę sytuacji najuboższych.
Urzędnicy zostaną ukarani? Wkrótce sądy czeka fala nowych pozwów przeciwko skarbowi państwa o odszkodowania za błędy urzędników. Dotyczyć to będzie zwłaszcza decyzji związanych z wadliwym naliczaniem podatków - informuje Gazeta Prawna.
Upał nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki Inspektorzy pracy przypominają pracodawcom o napojach, które w czasie upałów są obowiązani zapewnić pracownikom. Jak podkreśla dyrektor Leszek Zając z Państwowej Inspekcji Pracy, napoje powinny być dostarczane w nieograniczonej ilości w zależności od potrzeby.
Unijne miliardy dla firm Osiem miliardów euro mogą otrzymać przedsiębiorcy i instytucje okołobiznesowe z Unii Europejskiej w latach 2007 - 2014. Pieniądze te mają być przeznaczone na realizację projektów innowacyjnych. Korzystać z nich będą mogli równocześnie naukowcy i przedsiębiorcy.
Bój o podatek od mieszkań Ministerstwo Budownictwa walczy o niższe podatki od handlu nieruchomościami - dowiedział się "Dziennik". Według gazety, resort budownictwa wysłał w ubiegłym tygodniu pismo do Ministerstwa Finansów, w którym domaga się złagodzenia przedstawionego niedawno przez ten resort projektu zmian w podatku od obrotu nieruchomościami.
Rząd wspiera innowacje w firmach W Polsce jest za mało innowacyjnych przedsiębiorstw. Rząd deklaruje, że chce tworzyć warunki dla rozwoju firm, będących w stanie podejmować globalną konkurencję i w tym celu zamierza powołać Radę do spraw Innowacyjności. Przedsiębiorcy mogą się też ubiegać o kredyty na wprowadzanie innowacji do swoich firm.
LPR i PiS przeciw cięciom Gilowskiej Rosną szanse na zmianę proponowanych przez rząd rozwiązań podatkowych dla naukowców, artystów i innych twórców. Politycy LPR i PiS zapowiadają bowiem wprowadzenie podczas debaty sejmowej modyfikacji do propozycji cięć podatkowych, przygotowanych przez minister finansów Zytę Gilowską i zaakceptowanych przez rząd.
Podatki - jedne spadną, drugie wzrosną Rząd przyjął projekty zmian ustaw podatkowych. Od 2009 roku będą obowiązywać dwie stawki podatkowe 18 i 32 procent z progiem wynoszącym około 85 tysięcy złotych. Przewidziano też ulgi podatkowe, w tym prorodzinne. Równocześnie wzrośnie akcyza na gaz do samochodów.
PZPN i Canal+ ukarane Prawie 8 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Polski Związek Piłki Nożnej i Canal+. Zdaniem Urzędu, uprzywilejowanie jednej stacji telewizyjnej w uzyskaniu licencji na transmisję rozgrywek ligowych stanowiło ograniczenie konkurencji.