Nie możemy promować oscypka Polska nie może chronić swoich produktów regionalnych, jeżeli nie są one zarejestrowane w Unii. Państwo nie będzie też mogło finansować akcji promocyjnych takich towarów. A tymczasem do Komisji Europejskiej nie trafił jeszcze ani jeden wniosek o rejestrację wyrobu charakterystycznego dla Polski.
Pierwsza rata odpisów na ZFŚS tylko do końca maja Do końca tego miesiąca firmy tworzące zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinny odprowadzić na wyodrębniony rachunek funduszu 75 proc. tegorocznych odpisów.
Do Unii z nową klasyfikacją PKWiU Do kolekcji poakcesyjnych zmian w prawie dołączyć należy również nową, obowiązującą od 1 maja br. klasyfikację wyrobów i usług, w skrócie PKWiU.
Umowa na czas określony – do dwóch razy sztuka Chociaż ostatnia duża nowelizacja Kodeksu pracy miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, to część zawartych w noweli zmian weszła w życie całkiem niedawno, tj. 1 maja br.
Już nie trzeba podpisywać faktur Od lat wystawcy faktur przyzwyczajeni byli do sumiennego ich podpisywania. Tak nakazywały obowiązujące do końca kwietnia przepisy. 1 maja br. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. zasad wystawiania faktur, które zniosło tę formalność.
Manipulacja fakturami zamiast kredytu w banku Aby zdobyć pieniądze dla przedsiębiorstwa można sprawnie manipulować fakturami. Sprawa jest banalnie prosta i w dodatku zgodna z literą prawa. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Balka za zrównianiem podatku VAT "Gdybyśmy w Polsce zdecydowali się na zmianę VAT-u z 22 proc. i 7 proc. wyłącznie do 19 proc. rozwiązalibyśmy mnóstwo problemów gospodarczych i społecznych” – powiedział premier Marek Belka. Pytany o ocenę powstania na Słowacji nadwyżki budżetowej po reformie podatkowej, stwierdził, że jej powodem nie było wprowadzenie podatku liniowego lecz obniżenie i jednoczesne ujednolicenie stawki VAT, co skutkuje wzrostem wpływów do budżetu.
Handlujesz z UE? Co kwartał podsumuj swoje transakcje Od 1 maja firmom handlującym z krajami UE przybędzie nowy obowiązek informacyjny. Oprócz znanych i stosowanych dotąd miesięcznych (kwartalnych) deklaracji VAT, podatnicy wypełniać będą dodatkowe formularze, zwane w nowej ustawie o VAT „informacjami podsumowującymi”.
Małe firmy nie wypłacają świadczeń rodzinnych Już od 1 maja wejdzie w życie ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza nowy katalog świadczeń rodzinnych, zastępując dotychczasowe zasiłki jednym zasiłkiem rodzinnym wraz z siedmioma dodatkami oraz dwoma świadczeniami opiekuńczymi.
Teraz łatwiej odzyskuje się VAT Już w deklaracji za kwiecień, złożonej po wejściu w życie przepisów nowej ustawy o VAT, przedsiębiorcy będą mogli odzyskać nadwyżkę VAT-u bez dotychczasowych ograniczeń.
Chcesz nadal "eksportować"? Musisz się zarejestrować! Jeśli twoja firma eksportuje towary do krajów Unii, to musisz zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. Jeśli tego nie zrobisz, po 1 maja stracisz prawo do zerowej stawki VAT. Formularze można składać od dzisiaj.
Są już pierwsze rozporządzenia do nowej ustawy o VAT Od 1 maja wejdzie w życie większość przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535). Dla pełnego uregulowania kwestii VAT-u po 1 maja niezbędne jest opublikowanie przepisów wykonawczych, do których często odsyła ustawa.
Chcesz odliczać VAT? Zarejestruj umowę leasingu Podatnicy, którzy leasingują tzw. samochody z kratką i chcą w pełni korzystać z odliczenia VAT, do 14 maja muszą zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym.
VAT - zmiana terminu rozliczeń za I kwartał 2004 Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca została już podpisana przez prezydenta i oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. W przepisach przejściowych znalazł się artykuł, za sprawą którego zmieni się nieco kalendarz rozliczeń podatkowych niektórych grup podatników
Uwaga! Jest nowa wersja PŁATNIKA Ledwie przedsiębiorcy zdążyli okiełznać obowiązującą od stycznia wersję 6 PŁATNIKA, a już pojawiła się następna jego aktualizacja
Większe składki na FUS dla przedsiębiorców Od przyszłego roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, a osiągający roczne dochody powyżej 26 620 zł, czyli 2 219 zł miesięcznie, zapłacą wyższą składkę na ubezpieczenia. Wczoraj rząd przyjął ostateczną wersję nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych, która sprawi, że od przyszłego roku znacznie zwiększą się obciążenia przedsiębiorców
Gdy spóźnisz się z zapłatą podatku Praktyka pokazuje, iż nawet najbardziej solidnym podatnikom zdarza się, że nie zapłacili na czas podatku lub zaliczki. Niestety, za każdy dzień takiego opóźnienia na konto urzędu skarbowego wpłacić trzeba również odsetki za zwłokę.
Nowe informacje dla pracowników Od stycznia przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą pamiętać o nowym obowiązku dokumentacyjnym, jaki nałożyła na nich ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy (Dz. U. Z 2003 r. Nr 213, poz. 2081)