Zbliża się termin korekty VAT Podatnicy, którzy w 2004 roku odliczali VAT w oparciu o tzw. strukturę sprzedaży – do 25 lutego br. powinni skorygować kwotę odliczonego w ubiegłym roku podatku.
Krzysztof Pater: Do tej pory nikt nie śmiał podnieść ręki na wpływowy biznes Sprawa podwyższania stawek na ZUS dla przedsiębiorców wraca do Sejmu. Tym razem zajmuje się tym zespół pod kieronictwem Izabeli Jarugi-Nowackiej. O majstrowaniu w ustawach o ubezpieczeniach społecznych rozmawiamy z byłym ministrem polityki społecznej - Krzysztofem Paterem.
Zdrowotne znowu w górę Od marca przedsiębiorcy opłacających minimalną składkę zdrowotną zapłacą więcej na to ubezpieczenie. Podwyżka wysokości składki zdrowotnej wynika bezpośrednio ze wzrostu wartości przeciętnego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę do wyliczenia ww. składki.
Lutowe obowiązki pracodawców osób niepełnosprawnych Luty to gorący miesiąc dla firm korzystających z dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Tylko w tym miesiącu należy dokonać dwóch ważnych operacji – rozliczyć dofinansowanie za 2004 rok oraz wybrać formę pomocy na 2005 rok.
Od 1 lutego nowe formularze wpłat do US Pod koniec sierpnia ubiegłego roku opublikowane zostało nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Z dniem 1 lutego br. weszło ono w życie
Premia pieniężna a VAT Różne są sposoby na przyciągnięcie i utrzymanie solidnego klienta. Jednym z nich jest wypłata tzw. premii pieniężnej, czyli wręczenie nabywcy towarów określonej kwoty w nagrodę za dokonanie zakupów w większych ilościach bądź terminowe spłacanie zobowiązań.
Fiskus i CBŚ będą ścigać sprzedających koszty Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych zrozumiał ustawę o VAT dopiero po trzykrotnym jej przeczytaniu. Inni urzędnicy skarbowi nadal mają trudności z interpretacją tych przepisów. Tymczasem fiskus zapowiada walkę z szarą strefą, m.in. z handlem lewymi fakturami, bo zdaniem wiceministra płacimy „tylko 19 proc. od dochodu, w związku z tym szukanie kosztów jest nieetyczne”.
Od lutego nowe zasady w zasiłkach chorobowych Już od 8 lutego br. przyznawanie i wypłata zasiłków chorobowych odbywać się będzie na nowych zasadach. Prezentujemy najważniejsze z nich.
Czas na informacje do ubezpieczenia wypadkowego Zostało już niewiele czasu na sporządzenie ZUS IWA - rocznej informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ustawowy termin mija w poniedziałek 31 stycznia br.
Z większą dietą na Białoruś i Maltę Od 1 stycznia br. obowiązują znowelizowane przepisy rozporządzeń dotyczących podróży służbowych. Krajowy wyjazd służbowy rozliczymy dokładnie tak samo jak ubiegłoroczny. Nieco inaczej wyglądają diety w podróżach zagranicznych.
Czas na oświadczenie o formie opodatkowania Przedsiębiorcy, którzy rozważają możliwość zmiany dotychczasowej formy opodatkowania mają tydzień na powzięcie ostatecznej decyzji. Tylko do 20 stycznia urzędy skarbowe będą przyjmowały oświadczenia podatników w tej sprawie.
Nowa wersja PŁATNIKA Stało się niemal tradycją, że nowy rok służby pracownicze rozpoczynają od instalacji PŁATNIKA. Tak jest również i tym razem. W ostatni dzień grudnia ZUS opublikował najnowszą wersję tego programu.
Nowe zasady w kasach fiskalnych Ukazało się już oczekiwane od dawna nowe rozrządzenie w sprawie kas rejestrujących. Przypomnijmy, iż tylko do końca roku obowiązywać będą przepisy dot. kas fiskalnych wydane na podstawie „starej” ustawy o VAT.
Ile na ZUS w 2005 roku? Tylko osoby z pensją powyżej 6 tys. zł mogą liczyć w przyszłym roku na dodatkowe pieniądze, które zamiast do ZUS – trafią prosto do ich kieszeni
Liniowy PIT dla przedsiębiorców Zamrożone progi podatkowe i 50 proc. stawka podatku dla najbogatszych to dwa ważne powody, dla których warto zastanowić się nad sposobem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2005 roku.
2005 rok z nowym progiem podatkowym i wyższą składką zdrowotną Dla przeciętnego zarabiającego Polaka pierwszy przyszłoroczny „pasek” z wynagrodzeniem niewiele będzie się różnił od tegorocznego. Pracownicze koszty uzyskania przychodów oraz kwota wolna od podatku będą identyczne jak w mijającym roku. Pojawi się za to czwarty próg podatkowy. Więcej zapłacimy także na ubezpieczenie zdrowotne.
PIT od pracodawcy - jaki termin? Zbliża się koniec roku - a wraz z nim termin sporządzania przez pracodawców rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o dochodach uzyskanych w mijającym roku dla swoich pracowników. W związku z tym, iż w kolejnych dwóch nowelizacjach ustawy o PIT raz skróceniu, a raz wydłużeniu uległy terminy sporządzania wspomnianych informacji – wyjaśniamy, jakie terminy należy brać pod uwagę w rozliczeniu za 2004 rok.
Nowa lista prac wzbronionych młodocianym Po trzymiesięcznym vacatio legis weszło wczoraj w życie (15.12.04) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047).