Zdrowotne znowu w górę Od grudnia przedsiębiorcy opłacających minimalną składkę zdrowotną będą musieli wydać nieco więcej na to ubezpieczenie. Podwyżka wysokości składki zdrowotnej wynika bezpośrednio ze wzrostu wartości przeciętnego wynagrodzenia.
Jak firma może zrobić karierę? W biznesie nie można już działać na wyczucie. Aby odnieść sukces na rynku, coraz częściej stosuje się psychologię. Tutaj pole do popisu mają menedżerowie HR. Kim są dobrzy polscy szefowie w przedsiębiorstwach? Według Jacka Santorskiego ciągle trochę cynikami, dobrze że wizjonerami, a najlepiej żeby stawali się coraz bardziej jeżami.
Faktoring: plusy i minusy Faktoring rozwija się w Polsce od 1994 roku. Jedną z jego zalet jest fakt, że pomija wiele procedur, z którymi trzeba się liczyć chcąc uzyskać kredyt bankowy. W realiach polskiego rynku jest to szczególnie istotne dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Będą zmiany w zasiłkach chorobowych Szykują się zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636). W Sejmie znajduje się projekt noweli, który wprowadza dość istotne zmiany do tej ustawy. Proponuje się m.in. likwidację możliwości przedłużania okresu zasiłkowego oraz zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego przyznawanego po 90 dniach nieprzerwanej choroby.
Ubezpieczenie zdrowotne - wspólnik zapłaci za każdą spółkę Od 1 października br. obowiązuje nowa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135). Akt ten całkowicie zastąpił obowiązującą dotąd ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
VAT: Niższe limity na 2005 rok W przyszłym roku przedsiębiorcy szybciej utracą prawo do zwolnienia podmiotowego VAT oraz wcześniej będą musieli przejść na księgi rachunkowe.
Jak prowadzić interes we Francji? Same zasady zakładania przedsiębiorstwa, są tam takie same jak w Polsce. Różnice polegają przede wszystkim na możliwości załatwienia wszystkich formalności w tzw. jednym okienku, składa się odpowiednie kwestionariusze w jednym miejscu i z tego miejsca urzędnik przesyła wszystkie wnioski do koniecznych urzędów
W 2005 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie Znana jest już wysokość minimalnego wynagrodzenia, jakie będzie obowiązywało w przyszłym roku. Dnia 14 września br. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w tej sprawie (Dz.U. Nr 201, poz. 2062). Od 1 stycznia minimalna płaca będzie wyższa o 25 zł i wyniesie 849 zł.
Impas porozumienia Nie dojdzie do porozumienia przedsiębiorców z rządem w sprawie zmian w składkach na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą. Obie strony bardzo gorliwie deklarują chęć rozmów i współpracy, chociaż żadna nie ustąpiła ze swojego stanowiska.
Przedstawiciel podatkowy do końca września Do 30 września podatnicy, zarejestrowani dla potrzeb VAT przed 1 maja - gdy obowiązywała stara ustawa o VAT - którzy nie posiadają siedziby, miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej, muszą ustanowić przedstawiciela podatkowego.
Pieniądze dla tych, którzy chcą założyć własne firmy Unijne fundusze mogą pomóc w założeniu własnej działalności gospodarczej lub w przekwalifikowaniu się. Szansę dają programy, które ruszyły tuż po naszym przystąpieniu do Wspólnoty. Przedstawiamy kto może starać się o pieniądze.
Ustawa na razie bez składki Wbrew życzeniom ministra polityki socjalnej Krzysztofa Patera, podczas obecnego posiedzenia Sejmu nie dojdzie do uchwalenia ustawy, podnoszącej przedsiębiorcom składkę na ubezpieczenia społeczne.
Faktura bez podpisu a dowód księgowy Już od 1 maja tego roku nie trzeba podpisywać faktur VAT. Zniesienie tego wymogu jest wynikiem dostosowania polskich regulacji w podatku VAT do VI dyrektywy Unii Europejskiej. Brak obowiązku podpisywania faktur przyczynić ma się do uproszczenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej.
ZFŚS – czas na drugą ratę odpisów Już tylko tydzień pozostał na rozliczenie i wpłacenie na odpowiednie konto tegorocznych odpisów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przypomnijmy, iż do końca maja firmy tworzące fundusz socjalny powinny odprowadzić na wyodrębniony rachunek funduszu 75 proc. tegorocznych odpisów. Pozostałą część odpisów (25 proc.) wpłacić należy do 30 września.
Nowy klucz do Płatnika ZUS opublikował komunikat wzywający płatników składek do zaktualizowania certyfikatu klucza publicznego w programie PŁATNIK. Używany dotąd certyfikat utracił swoją ważność 15 września br.
W jakiej walucie wziąć kredyt na inwestycje? Polskie firmy mają już za sobą trudny okres początku nowego tysiąclecia, kiedy większość z nich notowała niższe przychody ze sprzedaży, spadek zysków, a wiele ponosiło straty. Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej w kraju i na świecie wzrosło również zapotrzebowanie na ich produkty i usługi. Aby podołać zwiększonemu popytowi, firmy muszą zacząć inwestować w rozwój swojego potencjału produkcyjnego.
Deklarację skoryguje urząd skarbowy? Pod koniec sierpnia br. Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz uzgodnień z organizacjami przedsiębiorców nowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. W projekcie pojawiają się m.in. postulowane od dawna przez przedsiębiorców tzw. wiążące porozumienia cenowe zawierane pomiędzy podatnikami a administracją podatkową, urzędowa korekta deklaracji - czyli sporządzanie korekty deklaracji bezpośrednio przez organ podatkowy
Będą nowe formularze wpłat do US Pod koniec sierpnia opublikowane zostało nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Nowe druki wpłat podatkowych obowiązywać będą dopiero od 1 lutego 2005 r.
Nie pozwólmy na wyższe składki na ZUS! Jeśli przejdzie rządowy projekt zmian w ustawach o ubezpieczeniach społecznych, to możemy oczekiwać fali bankructw małych firm. A to dlatego, że zakłada on podwyższenie podstawy składki. Dlatego postanowiliśmy zaprotestować.
Co musisz wiedzieć o dotacjach? Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku o unijną dotację, będziesz musiał bardzo się starać, aby pieniądze zostały Ci wypłacone. Trzeba być sumiennym i ściśle trzymać się procedur. Nawet brak podpisu lub pieczątki na którejś ze stron dokumentu może skomplikować sprawę.