Koniec z lichwą? W Sejmie czeka na pierwsze czytanie poselski projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego wprowadzający pojęcie odsetek maksymalnych. Nowela ta zmierza do ograniczenia stosowania w obrocie cywilnoprawnym odsetek o znacznej wysokości. Zdaniem posłów brak jednoznacznej regulacji w tym zakresie powoduje pojawianie się w obrocie gospodarczym zjawiska tzw. lichwy, a ofiarami nadmiernie wysokich odsetek padają zazwyczaj konsumenci.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości już obowiązuje 10 lipca br. weszła w życie kolejna już nowelizacja ustawy o rachunkowości. Wprowadzone w ustawie zmiany zastosujemy po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2004 r.
Zatrudniasz bezrobotnego? Poinformuj urząd pracy Od 1 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, określająca zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Pracodawcy planujący zatrudnienie nowych pracowników powinni zapoznać się z przepisami tej ustawy.
Rozlicz się z unijnego VAT-u Podatnicy podatku od towarów i usług, którzy od 1 maja do 30 czerwca 2004r. dokonywali wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów lub wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów są zobowiązani do złożenia w terminie do 25 lipca 2004r. nowego rodzaju deklaracji – informacji podsumowującej.
Umowy o dzieło ze składkami ZUS 1 lipca weszła w życie dość obszerna nowelizacja ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wprowadza ona kilka istotnych zmian.
Nowa „konstytucja” przedsiębiorców wkrótce wejdzie w życie Najprawdopodobniej już na przełomie lipca i sierpnia wejdzie w życie, tak długo oczekiwana przez przedsiębiorców, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają m.in. ułatwić podejmowanie działalności gospodarczej, ograniczyć liczbę i czas trwania uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli oraz zapewnić bezpieczeństwo stosowania interpretacji prawa podatkowego.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o fakturach, a wstydzicie się zapytać Faktura - z pozoru znana wszystkim podatnikom – dla ludzi wkraczających w świat handlu bywa przyczyną wielu pytań i wątpliwości. Ażeby je wyjaśnić zwróciliśmy się o pomoc do specjalistów w tej kwestii, czyli ludzi, przez których ręce miesięcznie przechodzą dziesiątki faktur.
Mały podatnik i kwartalne rozliczenia VAT Nowa ustawa o VAT, podobnie jak jej poprzedniczka, przewiduje dla tzw. „małych podatników” mechanizm kwartalnego rozliczania VAT połączony z możliwością zastosowania kasowej metody rozliczania podatku. Dla części podatników spełniających kryteria właściwe dla „małego podatnika” takie rozwiązania mogą okazać się korzystniejsze od zasad ogólnych.
Od lipca tylko nowe numery kont bankowych Tylko do końca czerwca bez żadnych problemów zrealizujemy płatność przy użyciu „starego” numeru konta. Po tej dacie stosować należy nowy, 26-cio cyfrowy format zapisu rachunku bankowego. Próba przekazania środków na konto o starym numerze może zakończyć się fiaskiem bądź pobraniem przez bank wysokiej opłaty.
Kodeks pracy po czerwcowych zmianach Od 1 czerwca br. do Kodeksu pracy wprowadzono dwie zmiany. Nowelizacje zawarte zostały w odrębnych aktach prawnych i dotyczą ochrony wynagrodzenia za pracę oraz ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Gminny majątek dla firm Czy państwo powinno robić interesy z prywatnymi przedsiębiorstwami? Jeśli obie strony będą z tego miały korzyści, to czemu nie. Taka współpraca mogłaby m.in. pomóc w wyciąganiu pieniędzy z Unii Europejskiej. Na razie jednak brakuje odpowiednich podstaw prawnych dla tzw. Partnerstwa Publiczno – Prywatnego.
Nie ryzykuj - sprawdź numer VAT kontrahenta Od 1 maja br. firmy sprzedające swoje towary do krajów UE muszą zwrócić szczególną uwagę na numery identyfikacyjne VAT swoich kontrahentów. Posługiwanie się prawidłowym i ważnym numerem odbiorcy jest jednym z podstawowych warunków zastosowania 0 proc. stawki VAT na dostawy do UE
Nowe formularze VAT już nieaktualne Niespełna miesiąc obowiązywały nowe formularze VAT, których wzory zamieszczono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług
Rosną składki na ZUS, maleje zdrowotne Już w rozliczeniu za czerwiec br. przedsiębiorcy zapłacą nieco wyższe składki na ZUS. Wzrost składek na ubezpieczenia społeczne złagodzi niższa w tym okresie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Maj rozliczymy na nowych formularzach VAT Znane są już wzory nowych deklaracji VAT, które podatnicy zastosują po raz pierwszy w rozliczeniu za maj bądź za II kwartał tego roku.
Można odliczać VAT od TIRa Branża transportowa może już odetchnąć. Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników interpretację przepisów ustawy o VAT. Można odliczać cały VAT zawarty w cenie ciągnika siodłowego oraz kupowanego do niego paliwa.
PCC – od maja nowa stawka i nowy druk dla umów spółki Wraz z akcesją Polski do UE zmianie uległy stawki stosowane w podatku od czynności cywilnoprawnej dla tzw. umowy spółki. Funkcjonująca dotąd skala podatkowa zastąpiona została podatkiem liniowym. Jest to niestety niekorzystna zmiana dla firm o dużym kapitale.