Zakładanie firm – prościej i szybciej w 2004 roku Dla wszystkich tych, którzy noszą się z zamiarem założenia własnej firmy mamy dobrą wiadomość. Już od stycznia przyszłego roku za sprawą ww. noweli procedura zakładania firm zostanie znacznie uproszczona.
Zmiany w kodeksie pracy Dnia 14 listopada br. Sejm uchwalił ostateczną wersję nowelizacji Kodeksu Pracy. Zmiany w prawie pracy wejdą w życie od 1 stycznia 2004 roku po podpisaniu noweli przez Prezydenta oraz po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
CIT – wersja ostateczna czeka na podpis Prezydenta 12 listopada br. Sejm uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta i wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku. Przedstawiamy trzy najważniejsze zmiany.
Odpowiedzialność karna firm – nowa ustawa od 28 listopada br. Ustawa nakłada na firmy nowy rodzaj odpowiedzialności za czyn zabroniony dokonany przez osobę fizyczną. Od dnia wejścia w życie omawianej ustawy przedsiębiorcy muszą liczyć się z możliwością pociągnięcia firmy do odpowiedzialności karnej za wymienione w ustawie działania osoby fizycznej, co wiąże się z nałożeniem na firmę dotkliwych kar pieniężnych oraz kar o charakterze niepieniężnym.
Przedsiębiorcy w obronie Kodeksu pracy Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych zaapelowała do Senatu o przyjęcie takich zapisów znowelizowanego Kodeksu pracy, które sprzyjać będą poprawie konkurencyjności polskich firm i tworzeniu nowych miejsc pracy
Nowelizacja PCC 30 października br. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
1 listopada w sobotę – dodatkowy dzień wolny 1 listopada - Wszystkich Świętych to drugie w tym roku święto, które przypadło na sobotę. Przypomnijmy ogólną zasadę - jeżeli święto przypada w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć zamiast niego inny dzień wolny od pracy
Sprzeciw rządu wobec nowelizacji VAT – ochrona nabywcy w razie braku kopii faktury u sprzedawcy Rząd negatywnie zaopiniował poselski projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przedmiotem projektowanej nowelizacji była zmiana obowiązującego art. 32a ustawy, modyfikująca i rozszerzająca możliwości ochrony podatnika w sytuacji, gdy faktura otrzymana od kontrahenta została wystawiona przez podmiot nieistniejący lub nie została potwierdzona kopią u wystawcy.
Limity na 2004 rok Kto może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, a kto musi założyć księgi rachunkowe w 2004 roku?
Na te pytania możemy już dzisiaj odpowiedzieć przytaczając dokładne kwoty limitów, które obliczone zostały zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w oparciu o znane już kursy EURO z końca września i początku października br.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy Dnia 1 października br. w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Omawiana ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw dostosowuje Kodeks pracy do Konstytucji RP, harmonizuje polskie prawo pracy z prawem Wspólnot Europejskich oraz uelastycznia obowiązujące obecnie przepisy prawa pracy poprzez dostosowanie ich do praktyki
Czwarta stawka PIT - 85 proc.?! Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych poseł LPR Witold Hatka złożył wniosek poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający czwartą stawkę podatkową w wysokości 85 proc., która obowiązywałaby zarabiających powyżej 192 tys. zł rocznie
Finansowe wsparcie inwestycji – w październiku złóż wniosek W dniach od 1 do 30 października br. przedsiębiorcy planujący inwestycję mogą składać w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wnioski o udzielenie im wsparcia finansowego. Wsparcie finansowe inwestycji realizowane jest z budżetu państwa w formie dotacji celowych, a organem udzielającym jest minister właściwy do spraw gospodarki
Nowe kody i dokumenty oraz nowy Płatnik - już od 1 października br. Z dniem 1 października br. wejdzie w życie część przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 sierpnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz. U. Nr 150, poz. 1457).
Odpisy na ZFŚS – druga rata do końca września Do dnia 30 września br. pracodawcy zobowiązani do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinni dokonać wpłaty drugiej raty tegorocznych odpisów
Zmiana składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców W związku ze zmianą wysokości przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2003 r. uległy również zmianie uległa minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.
ZUS umarza należności Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności.
Doręczanie pism – dłuższy termin Od 1 września br. terminy w doręczaniu pism w postępowaniu podatkowym zostaną wydłużone, pojawi się także obowiązek powtórnego awizowania.
Nowe wzory deklaracji AKC Nowe wzory deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego stosuje się począwszy od rozliczenia za miesiąc wrzesień 2003 r.