- Rząd będzie dążył do takich zmian, aby docelowo to ZUS, a nie pracodawca opłacał wynagrodzenie za czas choroby pracownika - zapowiedział wiceminister gospodarkiAdam Szejnfeld.
Szejnfeld poinformował, że obecnie przygotowany przez międzyresortowy zespół projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada ograniczenie z 33 do 14 dni wypłacanie przez pracodawcę wynagrodzenia za czas choroby pracownika.
Ponadto wiceminister zapewnił, że w przygotowanej nowelizacji proponowana możliwość zwolnienia z pracy kobiety w ciąży lub na urlopie macierzyńskim dotyczy wyłącznie pracodawcy będącego osobą fizyczną nieprowadzącą własnej działalności gospodarczej, czyli prywatnego zatrudnienia np. pomocy domowej, a nie wszystkich przedsiębiorstw.
Firmy dające pracę maksymalnie 10 osobom będą mogły natomiast zwalniać pracowników w wieku przedemerytalnym.- _ To nie są tylko ułatwienia dla pracodawców. To również tworzenie ochrony dla pracobiorców na bazie innej filozofii niż ta, która obowiązywała do tej pory _ - mówi Szejnfeld.
Dodatkowo firmy zatrudniające poniżej 10 osób nie będą musiały prowadzić ewidencji czasu pracy, a bezprawnie zwolnieni pracownicy nie będą mogli żądać przywrócenia do pracy w takiej firmie.
Te i inne przepisy zdaniem Szejnfelda mają pomóc zlikwidować szarą strefę.
_ _
Tymczasem władze _ Solidarności _ protestują przeciwko dyskryminacji pracowników w małych zakładach pracy. Zdaniem związku, takie zagrożenie niosą zmiany proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Jak poinformowała Marta Pióro z biura prasowego związku, władze _ Solidarności _ zwróciły się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
ZOBACZ TAKŻE:
- _ Rządowe propozycje dotyczą pracodawców zatrudniających do 10 pracowników. Ci pracodawcy nie musieliby stosować przepisów dotyczących np. prowadzenia ewidencji czasu pracy i regulaminu wynagradzania, konsultacji zwolnienia pracownika ze związkiem zawodowym, ochrony przed zwolnieniem kobiet w ciąży i pracowników przed emeryturą, przywrócenia do pracy pracownika po wygranym procesie sądowym _ - wyjaśnia Pióro.
Prezydium NSZZ _ Solidarność _ krytykuje też dwie inne propozycje rządowe zmian w ustawach o stażu absolwenckim oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
Władze _ Solidarności _ domagają się od rządu wycofania wszystkich trzech projektów ustaw.
- _ Podpis pod projektem takich ustaw złożony przez ministra pracy i polityki Społecznej stawia pod znakiem zapytania jej kwalifikacje do pełnienia tej funkcji i stawia pod znakiem zapytania deklaracje wicepremieraWaldemara Pawlaka- przewodniczącego Komisji Trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych - woli rzeczywistego rozwijania dialogu społecznego _ - głosi stanowisko _ Solidarności _ .