Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca tymczasowa
15.04.2008 16:25

Polacy pracują tymczasowo

Pół miliona Polaków znalazło zatrudnienie jako pracownicy tymczasowi zatrudniani przez agencje. Z ich usług skorzystało ponad 11 tys. firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Zbraniecki)

*Pół miliona Polaków znalazło zatrudnienie jako pracownicy tymczasowi zatrudniani przez agencje. Z ich usług skorzystało ponad 11 tys. firm. *


W 2007 roku 486.591 osób zostało skierowanych do pracy tymczasowej. 200 tys. pracowników tymczasowych więcej niż w 2006 roku znalazło zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Połowa z nich została zatrudniona na umowę o pracę.

Najwięcej pracowników tymczasowych zatrudniono w województwach:
mazowieckim 201.877
śląskim 66.591
łódzkim 65.435
dolnośląskim 49.642
małopolskim 37.374

- _ Charakterystyczne jest to, że w regionach, które rozwijają się szybko pracodawcy potrzebują najwięcej personelu tymczasowego oraz innych usług oferowanych przez agencje zatrudnienia. Widoczna jest zależność _ - tłumaczy Andrzej Grudniok z firmy Kadry Polskie.

W porównaniu do poprzedniego roku liczba pracodawców korzystających z agencji zwiększyła się prawie dwukrotnie, a w ciągu ostatnich 4 lat ponad siedmiokrotnie. W 2004 roku było ich 1.558, a w 2007 już 11.398.

Zainteresowanie współpracą z agencjami wynika z problemów kadrowych na rynku. Boryka się z nimi aż 59 proc. firm.

- _ Wzrost zainteresowania zatrudnieniem tymczasowym wynika z jednej strony z trendów w gospodarce globalnej determinujących coraz większą elastyczność w prowadzeniu biznesu oraz wysokiego tempa rozwoju gospodarczego w połączeniu z napływem inwestycji zagranicznych, większych potrzeb kadrowych _ - mówi Tomasz Szpikowski, prezes zarządu Work Service.

- _ Zainteresowanie firm agencjami, powoduje, że ich liczba na rynku rośnie _ - mówi Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Obecnie zarejestrowanych jest 1895. Dla porównania w 2004 roku zarejestrowanych było jedynie 320 agencji.

Jednym z powodów popularności agencji wymienia się między innymi Polaków powracających z zagranicy, którzy tam korzystali z tej formy zatrudnienia. Na Zachodzie jest ona bardzo popularna.

Agencje najczęściej proponują prace dla magazynierów, monterów maszyn, pracowników produkcyjnych i pomocniczych w przemyśle, obsługi biurowej i administracyjnej, kasjerów, kurierów, organizatorów promocji i hostess.

Tagi: praca tymczasowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz